Роботски кучиња и летечки автомобили на саемот Mobile World во Барселона

Технолошките компании претставија бројни мрежни уреди на најголемиот саем за телекомуникации во светот, четиридневниот Mobile World конгрес во Барселона.

Ова се најинтересните:

Првиот „летечки“ автомобил

Американската компанија Alef Aeronautics за прв пат претстави на јавноста работен модел на, како што тврди, првиот вистински летечки автомобил.

„Вози како автомобил, изгледа како автомобил и полетува вертикално“, изјави шефот на компанијата Џим Духовни.

Овој електричен автомобил доби специјален сертификат за пловидбеност од Федералната управа за воздухопловство на САД (FAA).

Сегашниот прототип може да превезува две лица и да помине растојание од приближно 170 километри, а компанијата очекува производството на финалната верзија на автомобилот да започне кон крајот на 2025 година.

Компанијата веќе има добиено речиси 3.000 пред-нарачки за автомобилот, кој се продава за 300.000 американски долари.

Alef Aeronautics, a California-based startup, has received approval to start testing their "Model A" flying car from the...

Posted by Alef Aeronautics on Friday, July 28, 2023
Роботско куче

Кинеската компанија Tecno Mobile претстави куче робот, кое личи на германски овчар, кое користи вештачка интелигенција и моќни сензори за разбирање гласовни команди и изведување трикови како ракување, поклонување или качување по скали.

Роботот, наречен Dynamic 1, може да се контролира и со апликации за паметни телефони и има за цел да обезбеди „радост од поседување домашно милениче“ без мака.

We bring together innovators and industry leaders from around the world, showcasing the latest cutting-edge technology...

Posted by TECNO Mobile on Monday, February 26, 2024
Транспарентен лаптоп

Кинескиот производител Lenovo претстави прототип на лаптоп со целосно проѕирен стаклен екран со димензии 17,3 инчи.

Наместо традиционална тастатура, има површина на допир на која може да се проектираат копчињата или да се користи специјално пенкало за цртање на екранот. Компанијата не објави кога производот ќе се најде во продажба.

Транспарентноста на екранот може да се прилагоди така што секој што поминува покрај него не може да види што прават нивните корисници.

„Транспарентен екран досега постоеше само во футуристичките филмови“, рече извршниот директор Аигуо Женг, додавајќи дека тоа сега стана реалност.

wIntroducing the Lenovo ThinkBook Transparent Display Concept at MWC 2024

Crystal-clear creativity: the Lenovo ThinkBook Transparent Display Concept is the industry’s first laptop with a 17.3-inch Micro-LED transparent display. A truly immersive creative experience unlike any other! Learn more: https://lnv.gy/3IdqQAc | #LenovoMWC #MWC24

Posted by Lenovo on Monday, February 26, 2024
Кукла со вештачка интелигенција

Со платнено тело, цветна блуза и кафеава коса, Hyodol изгледа целосно како детска кукла. Сепак, Hyodol, произведен од истоимената јужнокорејска компанија, е наменета за постари луѓе.

Има сензори и микропроцесори кои користат вештачка интелигенција, можат да пуштаат музика, да користат гласовни пораки за да ги потсетуваат постарите луѓе да земаат лекови и да ги известат своите старатели кога нема снимено движење во одреден временски период.

Висока е 35 сантиметри, а направена е така што зборува кога корисникот ќе ја допре или според саканиот распоред, на пример за време на оброк.

„Ние сме посветени да им помогнеме на постарите да живеат независно додека остануваме поврзани со нивната заедница и најблиските“, велат од компанијата.

Конвертор на отежнат говор

Холандскиот стартап Whispp претстави апликација за повици која користи технологија за вештачка интелигенција за истовремено претворање на говорните пречки предизвикани од состојби како рак на грлото, мозочен удар или пелтечење во природниот глас на корисникот.

За разлика од другите решенија за говор во текст за лица со оштетен говор, апликацијата им овозможува на корисниците да разговараат со кого сакаат на нивните телефони или компјутери и да го одржуваат разговорот природно, додека сè уште се слуша нивниот здрав глас.

„Многу сме среќни што им помагаме на луѓето кои го изгубиле гласот да си го вратат“, рече коосновачот и шеф на Whispp, Џорис Кастерманс, додавајќи дека се надева дека апликацијата еден ден ќе биде на сите паметни телефони „за да го направи светот поинклузивен“.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе