Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Кинеската компанија Unitree Robotics го претстави механичкото куче Unitree Go1.

Американците веќе имаат свое роботско куче, произведено од Boston Dynamics, а сега и Кинезите имаат свое.

Американскиот Spot чини 74.500 долари, додека цената на кинескиот Unitree Go1 е 2.700 долари. Многу подостапно, нели?

Што прави ова роботско куче?

Unitree Go1 може да трча со брзина од 17 км/ч и на тој начин да ви биде партнер за трчање, а може да ви ги носи работите што би ви пречеле во трчањето, како паричник, телефон, шише со вода...

Барем така велат Кинезите во видеото во кое го претставија Go1.

Remote video URL

Тие сакаат механичкото куче да биде достапно и ова засега е само демо верзија бидејќи најавија дека ќе го подобрат.

Роботското куче е тешко 12 килограми и ќе има три верзии, кои ќе се разликуваат во процесорите и сензорите. Колку е поскапо кучето, толку е подобро.

Go1 Air е најевтин (2.700), обичниот Go1 чини 3.500 долари, а Go1 Edu чини 8.500 долари.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Вести

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Read more

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Read more

Што ново подготвуваат од Samsung?

Read more

Што од јупитеровата месечина ни праќа радио сигнали?

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе