Роловано пилешко со компири, сенф и лук

Пилешкото е секогаш вистински избор, бидејќи може да се подготви на милион начини. Денеска претставуваме одличен предлог за семеен ручек.

За вкусен ручек, можете да подготвите роловано пилешко со компири. Овие две намирници едноставно сите ги сакаат, а доброто е што можат да се комбинираат на различни начини. Денеска направете го така што белото месо ќе го премачкате со мајонез, па посипете со магдонос и кашкавал. Се пече во рерна помалку од еден час, а вака подготвеното јадење се служи со салата.

Потребни состојки:

 • 3 пилешки стека
 • 1 лажичка италијански зачин
 • 1 лажичка блага пипер
 • 200 мл масло
 • 2 лажици оцет
 • 4 јајца
 • 1 лажица сенф
 • 5 чешниња лук
 • 1 китка магдонос
 • 150 гр кашкавал
 • 4 компири

Подготовка:

Месото исечете го тенки шницли, па покријте го со проѕирна фолија и добро излупајте го. Потоа во сад измешајте сол, бибер, италијански зачин и пипер. Промешајте и добро втријте ги зачините во месото. Во друг сад измешајте масло, оцет, јајца, сенф и толчен лук (3 чешниња). Зачинете со сол и бибер. Добро измешајте ги сите состојки. Преостанатите 2 чешниња ситно исечкајте ги, па измешајте со сечканиот магдонос. Додадете рендан кашкавал и добро измешајте.

Над секој стек намачкајте ја смесата со јајца и сенф, па посипете со магдонос и кашкавал. Ролајте. Исечете ги компирите на прстени, а потоа посолете, побиберете, посипете со италијански зачин и блага пипер. Ставете масло и се добро промешајте. Наредете ги компирите во огноотпорен сад подмачкан со масло, а одозгора ставете го ролованото месо. Премачкајте ги со смесата од јајца и сенф, па печете во рерна на 180°C околу 40 минути. Потоа посипете со рендан кашкавал и вратете во рерна за уште 5 минути.

Remote video URL
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Торта со макарони

Read more

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Read more

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
 • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
 • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
 • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе