Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Деветтиот роман на Јасмина Ана насловен „Елитна проститутка“ крена многу прашина во Србија, но и го разбранува целиот Балкан поради темата што ја обработува.

Авторката вели дека приказната во романот произлегла од разговор со една пејачка која таа не сака да ја именува, во врска со, како што вели Ана, „сјајот и бедата на елитната проституција во Србија“.

Јасмина Ана во разговор за српската TV Prva рече дека елитната проституција е „насекаде околу нас“ и е „распространета како епидемија“.

Таа додава дека овој вид на проституција е елитен бидејќи овие жени секогаш се кријат зад атрактивни професии како водителки, адвокатки, лекарки, пејачки.

Затоа и се „поскапи“, бидејќи клиентите ги возбудува да платат за секс со позната личност, смета Ана.

Таа во интервјуто исто така откри дека нејзината соговорничка сфатила дека со својата животна одлука „дала злато за бижутерија“.

„Целиот свој живот, вербата, надежта, љубовта, можноста да создаде семејство, ги дала за скап шопинг“, рече Ана и додаде дека елитните проститутки, кои ги нарече „хеорини на денешницата“, често стануваат алкохоличарки или зависнички од дрога.

Јасмина Ана има завршено Правен факултет во Белград. Се занимавала со право, бизнис и новинарство. Членка е на Друштвото на писатели на Србија. Има објавено повеќе книги, меѓу кои и романите „Ukus poroka“, „Parenje jelena“ (прогласена за Златен бестселер), „Snegovi Kopaonika“ и „Ljubavnici“. Авторка е и на сатиричните приказни „Srbi kao ljubavnici“ и две книги со интервјуа – „Srbi za koje se molim (100 razgovora)“ и „Srpkinje o kojima se priča (50 razgovora)“, како и книгата есеи „Šampanjac mog života“. Таа е авторка и водителка на емисијата „Šampanjac sa Jasminom Anom“.

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Книги

Рецензија на Читачот за книгата „Славната инвазија на мечките на Сицилија“

Read more

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Read more

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Read more

„Читањето е супермоќ“ – онлајн кампања на „Арс Ламина“

Read more

Магазин

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Читај повеќе

Роботи помагаат во изградба на брана во Јапонија

Читај повеќе
  • filter

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Читај повеќе

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Читај повеќе

Руската вакцина против коронавирусот ќе штити до две години

Читај повеќе

Микробиолог: Вирусот подолго се задржува на ракавиците отколку на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Читај повеќе