Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Деветтиот роман на Јасмина Ана насловен „Елитна проститутка“ крена многу прашина во Србија, но и го разбранува целиот Балкан поради темата што ја обработува.

Авторката вели дека приказната во романот произлегла од разговор со една пејачка која таа не сака да ја именува, во врска со, како што вели Ана, „сјајот и бедата на елитната проституција во Србија“.

Јасмина Ана во разговор за српската TV Prva рече дека елитната проституција е „насекаде околу нас“ и е „распространета како епидемија“.

Таа додава дека овој вид на проституција е елитен бидејќи овие жени секогаш се кријат зад атрактивни професии како водителки, адвокатки, лекарки, пејачки.

Затоа и се „поскапи“, бидејќи клиентите ги возбудува да платат за секс со позната личност, смета Ана.

Таа во интервјуто исто така откри дека нејзината соговорничка сфатила дека со својата животна одлука „дала злато за бижутерија“.

„Целиот свој живот, вербата, надежта, љубовта, можноста да создаде семејство, ги дала за скап шопинг“, рече Ана и додаде дека елитните проститутки, кои ги нарече „хеорини на денешницата“, често стануваат алкохоличарки или зависнички од дрога.

Јасмина Ана има завршено Правен факултет во Белград. Се занимавала со право, бизнис и новинарство. Членка е на Друштвото на писатели на Србија. Има објавено повеќе книги, меѓу кои и романите „Ukus poroka“, „Parenje jelena“ (прогласена за Златен бестселер), „Snegovi Kopaonika“ и „Ljubavnici“. Авторка е и на сатиричните приказни „Srbi kao ljubavnici“ и две книги со интервјуа – „Srbi za koje se molim (100 razgovora)“ и „Srpkinje o kojima se priča (50 razgovora)“, како и книгата есеи „Šampanjac mog života“. Таа е авторка и водителка на емисијата „Šampanjac sa Jasminom Anom“.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Книги

Десет романтични класици кои вреди да ги прочитате еднаш во животот

Read more

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Read more

Џ.К. Роулинг ја најави својата нова книга

Read more

Резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе