Роналдо: Добро мислење имам само за тројца соиграчи

Интервјуто кое Роналдо пред пет дена го направи со Пирс Морган и натаму е топ тема во фудбалскиот свет, а секој ден се зборува за различни теми за кои славниот Португалец го искажа своето мислење.

Роналдо во интервјуто истакна дека се чувствува изневерено во Јунајтед, како од челниците на клубот и тренерот, така и од соиграчите.

Имено, откри дека добро мислење има само за тројца играчи, додека за останатите, особено за младите, нема ништо убаво да каже.

„Почитувам само тројца соиграчи во Јунајтед, бидејќи се грижат за успехот. Диогу Дало е паметен, интелигентен и многу професионален иако е млад и не се сомневам дека долго ќе игра на врвно ниво. По добро можам уште да ги споменам Лисандро Мартинес и Каземиро“, рече Роналдо.

Дало има 23 години и е негов сонародник и соиграч од репрезентацијата на Португалија. Аргентинецот Мартинес има 24 години и со Роналдо прв пат заигра заедно во Манчестер. Со 30-годишниот Каземиро долги години настапуваше во Реал Мадрид.

Како што истакна, младите играчи денес не ги почитуваат постарите и тоа е случај насекаде, не само во Јунајтед.

„Младите играчи не ги почитуваат искусните и постари играчи, но тоа донекаде и го разбирам бидејќи живеат во друга ера. Сега до некои работи доаѓаат многу полесно, воопшто не се мачат, им е гајле. Се прават дека слушаат, но од едно уво сѐ им влегува, а од другото им излегува“, објасни тој, не криејќи го своето разочарување од тоа.

„Навистина е штета што младите играчи имаат најдобар пример пред себе, но не сакаат ни да се обидат да го следат“, рече Португалецот.

Морган го праша дали со тоа мисли на себе.

„Да, јас сум тој пример. Секое утро прв доаѓам на тренинг и последен си заминувам“, додаде Роналдо.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Фудбал

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Read more

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Read more

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Read more

Пике официјално се пофали со новата девојка

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе