ПРЕМИЕР ЛИГА 2021/22

Роналдо го прекина постот - конечно погоди во 2022 година

Португалскиот ас постигна вистински еврогол синоќа со што конечно успеа да затресе мрежа годинава бидејќи последен пат тоа го направи на крајот од декември.

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед синоќа низ доста маки запишаа победа над Брајтон со 2:0, а на триумфот му кумуваше Португалецот.

Јунајтед на своите навивачи им приреди три разочарувања. По испаѓањето во ФА купот од второлигашот Мидлсброу, „Црвените ѓаволи“ не успеаја да ја задржат предноста против Барнли и Саутемптон во дуелите во кои се очекуваше триумф, па победа синоќа беше повеќе од потребна.

Во првиот дел немаше многу шанси па на одмор се замина без голови. Потоа, во 51. минута се случи најубавиот момент на натпреварот кога Роналдо после дриблинг одлично се намести на шут и постигна убав гол.

Remote video URL

До крајот Брајтон остана со играч помалку, а потоа во последните моменти Бруну Фернандеш ги постави конечните 2:0.

Роналдо последен пат постигна гол на 30 декември 2021 година во 3:1 победата над Барнли. Постот го почна на 3 јануари кога не погоди во поразот од 0:1 од Вулверхемптон, пост кој траеше сѐ до синоќа.

Во меѓувреме, поради повреда не играше на двата едноподруго натпревари со Астон Вила во ФА купот и Премиер лигата, а постот го продолжи против Брентфорд, Вест Хем, Мидлсброу, Барнли и Саутемптон, односно цел јануари го мина во зимски сон.

Синоќешниот гол за Роналдо беше 9-ти сезонава во Премиер лигата, а вкупно 15-ти бидејќи има и 6 во Лигата на шампионите.

реклама

Фудбал

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Read more

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Read more

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Read more

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе