УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Првото коло на Европското фудбалско првенство ќе заврши денеска кога се играат преостанатите два натпревари во групата Ф, каде се наоѓа еден од главните фаворити за освојување на ЕУРО.

Секако, станува збор за селекцијата на Португалија на која заедно со Франција ѝ се даваат најголеми шанси за титулата шампион на Стариот континент.

Португалија вечерва ќе излезе на теренот како големи фаворити против Чешка, нивниот дуел започнува во 21 часот, а Кристијано Роналдо на овој меч ќе го собори сопствениот рекорд бидејќи ова ќе му биде шести евро-настап во кариерата.

Досега беше единствениот кој настапуваше во пет различни првенства на Стариот континент.

„Кристијано е единствениот играч кој играл на пет европски првенства и сега ќе игра на шестото. Неговото искуство е многу важно за соблекувалната, но знаеме дека ќе има тешки моменти за време на турнирот и треба да видиме дали имаат квалитет да напредуваат или не. Никој не влегува во репрезентацијата по име. За нас Кристијано е стрелец, тој е некој што може да го направи последниот потег и навистина може да ги развлече одбранбените играчи на отворен простор“, рече претходно селекторот на Португалија, Роберто Мартинес.

За разлика од претходните денови, денеска на ЕП ќе гледаме „само“ два меча, откако пред Португалија и Чешка на терен ќе излезат Турција и Грузија кои се натпреваруваат во истата група.

Дуелот меѓу Турција и Грузија започнува во 18 часот, а исходот на овој натпревар во голема мера би можел да го одреди текот на борбата за второто место и директен пласман во нокаут фазата на ЕУРО.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе