Роналдо: Не бркам рекорди, тие ме бркаат мене

Португалскиот играч на Ал Наср, Кристијано Роналдо, го собори рекордот на Професионалната лига на Саудиска Арабија по број на постигнати голови во една сезона. Фудбалерите на Ал Наср синоќа го победија Ал Итихад со 4:2 во натпреварот од последното 34. коло од првенството на Саудиска Арабија.

Роналдо на овој натпревар постигна два гола, па сезоната ја заврши со 35 голови. Португалецот стана играч со најмногу постигнати голови во една сезона во првенството на Саудиска Арабија. Тој за еден гол го собори рекордот на поранешниот играч на Ал Наср, Абдеразак Хамдала, кој постигна 34 голови во сезоната 2018/2019.

Второто место на листата на стрелци сезонава му припадна на напаѓачот на Ал Хилал и српски репрезентативец, Александар Митровиќ, кој постигна 28 голови.

Роналдо е единствениот играч кој бил најдобар стрелец во четири различни лиги. Покрај во Саудиска Арабија, тој претходно беше најдобар стрелец и во Премиер лигата, Ла Лига и во Серија А. За тоа се пофали и на Х.

„Не бркам јас рекорди, тие ме бркаат мене“, потоа додаде на Х.

Сепак, Роналдо и втора сезона по ред во Саудиска Арабија остана без шампионската титула која сега ја освои екипата на Ал Хилал со 96 бодови и без пораз, додека неговиот Ал Наср заврши втор со 82 бода. Лани пред тимот на Португалецот беше Ал Итихад.

Роналдо сепак може сезонава да освои трофеј со Ал Наср оти неговиот клуб е во финалето на Кинг купот каде на 31 мај игра против Ал Хилал на „Крал Абдула“ стадионот во Џеда.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Фудбал

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе