Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Ф1
Ф.З.
/ 11.08.2022 / 16:53

Во моментов нема женски возачи во Формула 1 и ниту една не се поврзува со место во болидот за следната сезона, но поранешниот шампион Нико Росберг верува дека тоа наскоро ќе се промени.

Тимот на Алпин ја лансираше програмата Rac(H)er, која има за цел да ги зголеми можностите за жените да добијат шанса во Формула 1 кога тоа ќе го заслужат со своите перформанси. Во принцип, се чини дека ова е долгорочен проект.

„Нашата улога како Ф1 тим и бренд на Groupe Renault е да го направиме нашиот екосистем поинклузивен и да ја направиме различноста наша сила. Свесни сме за потребата од длабока трансформација на спортот и индустријата за да можат сите таленти да процветаат во иднина. Со лансирањето на Rac(H)er, програмата започнуваме со трансформација и се надеваме дека сите играчи во секторот ќе ни се придружат бидејќи само обединети можеме да направиме вистински напредок. Тоа би бил вистински успех“, изјави директорот на Алпин, Лоран Роси.

Во Алпин се очекува дека до 2027 година 30% од работната сила ќе бидат жени, додека во моментов тие се само 12%.

„Брилијантните иницијативи како онаа на Алпин им даваат шанса на жените. Дефинитивно ќе има жени во Формула 1 наскоро. Се разбира, за сите ќе биде подобро ако повеќе тимови се посветени на еднаквите права. Но, тоа не е само прашање на мажите и жените, туку исто така и бојата на кожата. Треба да се направи повеќе, особено во мотоспортот. Ако го погледнете падокот во Формула 1, има многу белци и малку жени. Би било убаво тоа да се смени“, изјави Росберг.

Тој додаде дека му е јасно дека патот не е лесен, а се обидува да им даде шанса на жените во неговиот Росбер Икс Рејсинг Тим во серијата Екстрим Е.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Ф1

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Пет Формула 1 рекорди кои Макс Верстапен може да ги сруши сезонава

Read more

Ф1: Следната сезона рекордни 24 трки во календарот

Read more

Хамилтон: Ред Бул се речиси непобедливи, на Мерцедес му треба среќа за да победи

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе