„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Капитенот на данската репрезентација, Симон Кјер, најверојатно завчера му го спаси животот на Кристијан Ериксен. Тој беше меѓу првите што дотрчаа до соиграчот откако тој ненадејно падна на теренот.

Тој реагираше храбро и спокојно, му го извади јазикот и се погрижи да остане во вистинската позиција додека не пристигне докторот. Токму тој ги организираше соиграчите да направат жив штит околу Ериксен за да го заштитат од камерите.

URL
URL

Нешто подоцна, кога партнерката на Кристијан Ериксен, скаменета од страв, пристигна на теренот, Кјер прв ѝ пријде и ја утеши.

URL

Неговата брза, сталожена и неверојатно храбра реакција беше пречекана само со пофални зборови ширум светот, а клубот за кој игра, италијански Милан, размислува и да му оддаде почест за ваквото дело.

Навивачите на „росонерите“ ги преплавија социјалните мрежи со идејата да му се даде капитенската лента во Милан на Кјер.

Хаштагот  #KjaerCapitano вирално се шири на Twitter, а La Gazzetta dello Sport објави дека тренерот Стефано Пиоли и тимот ќе дискутираат за предлогот.

Алесио Ромањоли е капитен на тимот од Сан Сиро од 2018 година, но се смета дека тој нема да остане уште долго со Милан.

URL
URL
URL
Тагови
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Фудбал

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Read more

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Read more

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Read more

Барселона мора да го скрати буџетот за плати за половина милијарда евра

Read more
 

Спорт

Французинот Мане нов ракометар на Металург

Читај повеќе

Ѓоковиќ лесно ја мина првата олимписка пречка

Читај повеќе

Алжирски џудист се повлече од ОИ поради потенцијален израелски противник

Читај повеќе

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Читај повеќе

Македонската делегација продефилира на отворањето на Игрите во Токио

Читај повеќе

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Читај повеќе

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Читај повеќе

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Читај повеќе