Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Предлог рецепт за телешко месо кој ќе ве воодушеви.

Доколку во вашиот дом сте љубители на телешко месо, тогаш овој рецепт е совршен за да пробате нешто ново. Меко и сочно, а доста едноставно за подготовка.

Потребни состојки:

 • 500 гр телешко месо
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажица путер
 • маслиново масло
 • 300 гр печурки (шампињони)
 • 2 чешниња лук
 • 1 лимон
 • магдонос
 • 1 дл бело вино
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Исечкајте го телешкото месо на шницли, посолете, додајте бибер, посипете со брашно и пржете во мешавина од масло и путер додека убаво не зацрвени. Извадете го месото и додајте ги исечканите печурки и ситно исечканиот лук.

Кога печурките ќе омекнат, вратете го телешкото, исцедете сок од лимон во тавата и додадете го виното. Покријте и динстајте околу 5 минути, а потоа посипете со магдонос и сервирајте топло со прилог по ваш избор. Наша препорака е тоа да биде варен ориз.

Тагови
реклама

Рецепти

Вкусен колач од само 4 состојки

Read more

Рецепт на денот: Полнети компири со пилешко, сланина и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Домашни еклери

Read more

Најдобриот рецепт за пилешки стек со сусам и сенф

Read more
 

Магазин

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
 • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе
 • filter

Футуристички концепт: Ротирачки облакодер што генерира електрична енергија

Читај повеќе