Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Иднината на Филипе Кутињо веќе е официјално објавена. Претседателот на Баерн, Карл-Хајнц Румениге потврди дека тој нема да остане во тимот, откако не ја активирале опцијата за купување.

– Клаузулата е истечена и ние не ја активиравме. Ние ќе го испланираме нашиот состав за следната сезона и ќе видиме дали тој ќе игра улога во тоа или не, рече Румениге за Der Spiegel.

Бразилецот не успеа да ја покаже врвната форма прикажана во Ливерпул, откако пристигна во Барселона во 2018 година. 27-годишниот играч постигна осум гола и даде шест асистенции на 22 натпревари во Бундеслигата оваа сезона, која беше суспендирана поради коронавирусот и повторно започнаа минатата недела.

Тој им се придружи на баварските гиганти на позајмица до крајот на сезоната од актуелниот шампион во Ла Лига на почетокот на кампањата, но така и не успеа да се етаблира во Минхен. Плејмејкерот пристигна со опција да биде откупен трајно за сума од 120 милиони евра.

реклама

Фудбал

Подемот и падот на Гарет Бејл

Read more

Ибра закрепнува, ќе се врати во јули

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Read more

Спорт

  • play_arrow

Подемот и падот на Гарет Бејл

Читај повеќе

Ибра закрепнува, ќе се врати во јули

Читај повеќе

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Читај повеќе

Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Читај повеќе

Игуаин и Сари склучиле пакт

Читај повеќе

Надал: Не би играл на УС Опен

Читај повеќе

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Читај повеќе

Среќен роденден, Комити!

Читај повеќе