Русија го прекина извозот на струја за Финска

Рускиот извоз на електрична енергија во Финска денеска е прекинат, наведува мрежниот оператор.

Руското комунално претпријатие „РА РАО“ минатата недела соопшти дека ќе го запре извозот во Финска, објаснувајќи дека земјата од 6 мај не плаќала за електрична енергија што се продава преку паневропската берза Nord Pool.

Испораките на руска електрична енергија за Финска паднаа од 87 мегавати на нула, покажуваат податоците на мрежниот оператор Фингрид, соопштувајќи дека компанијата може да го замени руското снабдување со шведска електрична енергија и да го зголеми домашното производство.

Оттаму додаваат дека прекинот на рускиот извоз се должи на ограничувањата на плаќањата наметнати од западните земји.

„Поради овие ограничувања, руската струја веќе не може да се плаќа. Затоа, суспензијата е повеќе последица отколку руска контрамерка“, се наведува во соопштението.

Русија досега обезбедуваше околу 10 отсто од потребите за струја на Финска.

Не е јасно дали потегот на Русија е поврзан со барањето за приклучување на Финска во НАТО.

Финскиот претседател Саули Ниинисто вчера потврди дека неговата земја официјално ќе поднесе барање за членство во НАТО.

Зборувајќи со претседателот финската премиерка Сана Марин рече дека се надева дека во следните неколку дена финскиот парламент ќе ја потврди одлуката за аплицирање за членство во НАТО.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Бизнис

Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Read more

Цените на нафтата стагнираат

Read more

Норвешка ѝ доаѓа на помош на ЕУ откако Русија ја намали испораката на гас

Read more

Нови проблеми за Netflix  - отпушта уште 300 вработени, продолжува да губи претплатници

Read more
 

Вести

Конашенков: За 24 часа елиминирани повеќе од 780 украински војници

Читај повеќе

Ресенчанец се обидел да прегази комунални инспектори и полицаец во Прилеп

Читај повеќе

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Читај повеќе

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Читај повеќе

За излез на Богородица и Дојран и за влез на Табановце се чека околу половина час

Читај повеќе

ЕСМ понуди 48 евра за мегаватчас производствена електрична енергија

Читај повеќе

Куќа изгоре во пожар во тетовска Шипковица

Читај повеќе

Украина нареди повлекување на своите војници од Северодонецк

Читај повеќе
  • play_arrow

Двајца загинати и 19 повредени во пукање во ноќен клуб во Осло

Читај повеќе