Русија и САД ќе продолжат да соработуваат на МВС по 2024 година

Русија и САД ќе продолжат да работат заедно на Меѓународната вселенска станица (МВС) и по 2024 година, изјави вчера висок функционер на руската вселенска агенција Роскосмос.

Шефот на Роскосмос, Дмитриј Рогозин, во јуни рече дека Русија ќе се повлече од Меѓународната вселенска агенција во 2025 година, доколку Вашингтон не ги укине санкциите за вселенскиот сектор што го попречи лансирањето на руските сателити, пренесува Reuters.

Минатата недела, Русија го спои својот научен модул „Наука“ со Меѓународната вселенска станица, предизвикувајќи станицата на кратко да се помести од правецот на движење.

Во текот на инцидентот имаше и прекин на комуникацијата со екипажот којшто траеше неколку минути.

Модулот „Наука“ е долг 13 метри и тежок 20 тони, споен е со задната страна на Станицата.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Вести

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Read more

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Read more

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Read more

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Читај повеќе

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Читај повеќе

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Читај повеќе

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Читај повеќе

Кој произведувач прв ќе претстави смартфон со камера од 200 MP?

Читај повеќе

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Читај повеќе