Русија ќе забрани извор на бензин  - 6 земји ќе бидат изземени

Русија ќе го забрани извозот на бензин на шест месеци од 1 март, изјави портпаролката на Александар Новак, вицепремиерот задолжен за надзор на енергетскиот сектор во земјата.

Со овој потег Москва има намера да ја компензира зголемената побарувачка на домашните потрошувачи и земјоделците и да овозможи планирано сервисирање на рафинериите.

Русија усвои слична забрана помеѓу септември и ноември минатата година за да се справи со високите домашни цени и недостигот.

Само четири земји беа изземени - Белорусија, Казахстан, Ерменија и Киргистан, кои некогаш беа дел од Советскиот Сојуз и сега ја формираат Евроазиската економска унија.

Овие четири земји се очекува повторно да бидат изземени, заедно со Монголија, Узбекистан и два отцепени региони на Грузија поддржани од Русија - Јужна Осетија и Абхазија.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Read more

Бизнис

Силен раст на акциите на Apple и Nvidia

Read more

Дали Германија ќе се опорави од кризата?

Read more

Неапол е италијанска престолнина на фалсификуваната облека, мафијата заработува милијарди

Read more

Германската економија сè уште е многу зависна од Кина

Read more
 

Вести

Времето денеска сончево и многу топло со мала локална облачност

Читај повеќе

Апасиев: Европа, ваква каква што е, нема никакви вредности

Читај повеќе

Мицкоски: Не прифаќаме избор на претседател во Собрание

Читај повеќе

Израел ќе одговори на нападот на Иран, но сè уште нема конечни одлуки за времето и обемот

Читај повеќе

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе