Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Руската влада вчера соопшти дека официјално ги прогласила Соединетите Американски Држави и Чешка за непријателски држави и дека американските дипломатски мисии веќе не можат да вработуваат локален персонал, додека чешките мисии можат да вработат најмногу 19 лица.

Рускиот претседател Владимир Путин минатиот месец потпиша закон со кој се ограничува бројот на локални вработени кои работат во странски дипломатски мисии и други агенции и и нареди на владата да состави список на „непријателски“ држави во кои ќе се применуваат ограничувања, пренесува Ројтерс.

Американско-руските односи веќе подолго време се во постојан пад поради обвинувањата на Вашингтон за руско мешање во претседателските избори, шпионажа и сајбер напади. Американската администрација воведе нови санкции во април.

Руската одлука е донесена само неколку дена пред најавената прва средба меѓу американскиот државен секретар Ентони Блинкен и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Руско-чешките односи беа сериозно погодени минатиот месец кога Чесите го обвинија руското воено разузнавање дека стои зад експлозијата во складиштето за муниција во 2014 година и протераа десетици руски дипломати.

Русија ги негираше обвинувањата и возврати со протерување на чешки дипломати, а исто така им нареди на Чесите да отпуштаат поголем дел од своите локални вработени во Москва, од кои многумина беа вработени во чешки угостителски и деловни центри во градот.

Чешкото Министерство за надворешни работи во петокот рече дека одлуката на Русија е спротивна на меѓународниот договор со кој земјите се обврзуваат да дозволат правилно функционирање на дипломатските мисии.

Чесите сметаат дека акцијата на Руската Федерација е дополнителна ескалација на спорот меѓу двете земји, се вели во соопштението на Министерството.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more

Свет

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Read more

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Read more

Вакцината на кубанските експерти покажа ефикасност од 92,28 отсто

Read more

Дутерте: Или ќе се вакцинирате или одите во затвор

Read more
 

Вести

Усвоен предлогот за намалување на ДДВ за електрична енергија за домаќинства

Читај повеќе

37°C измерени во Демир Капија, од утре натпросечни температури

Читај повеќе

Двајца Грци и двајца Македонци обвинети за лажен стечај на фирма од Битола

Читај повеќе

Нови 13 случаи на COVID-19 од 2.952 тестирања

Читај повеќе

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Читај повеќе

Судењето против Јордан Камчев почнува на 16 јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Читај повеќе

УНЕСКО: Охрид на списокот места кои може да бидат отстранети од светското наследство

Читај повеќе

Досега вакцинирани над 278 илјади граѓани

Читај повеќе