Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Рускиот суд парично ги казни Facebook и Telegram бидејќи не отстраниле незаконска содржина од социјалните мрежи.

Facebook е казнет со 81.320 долари, апликацијата за пораки Telegram со двојно повеќе бидејќи не отстраниле противзаконска содржина. Во последните месеци Москва презеде чекори за регулирање и ограничување на моќта на социјалните мрежи и технолошки џинови, изрекувајќи казни за недозволени содржини.

Московскиот суд во округот Тагански соопшти дека на Facebook му е изречена казна од 6 милиони рубљи за два различни административни прекршоци на основа на обврски на сопственици на интернет страници да бришат недозволени информации. Telegram е казнет за три различни прекршоци со 108.251 долари.

Twitter е казнет со 74.409 долари за неизбришана содржина. Ова не е првпат Русија да ги казни технолошките гиганти. Во април Twitter беше казнет со 117.000 долари поради одбивање да избрише твитови кои ги повикуваа младите на протести против апсењето на Алексеј навални.

Facebook и Telegram беа казнети во јуни за небришење недозволена содржина според руската влада.

Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Интернет

На децата во Кина им е забрането да користат TikTok подолго од 40 минути

Read more

Instagram воведе промена: Swipe-up замина во историја, го замени стикер-линк

Read more

Facebook сепак ги дели корисниците на важни и неважни

Read more

Telegram влезе во клубoт на милијардери

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе