Русија протера македонски дипломат од амбасадата во Москва

Русија протера вработен во амбасадата на Република Северна Македонија во Москва како одговор за протерувањето на руски дипломат од Скопје, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

– Министерството за надворешни работи го повика в.д. амбасадор на Република Македонија во Руската Федерација. Оливера Чаушевска-Димовска, беше поканета во МНР на Руската Федерација, каде што ѝ беше врачена нота од Министерството за прогласување на вработен во Амбасадата во Москва персона нон грата. Оваа мерка е одговор на северномакедонската страна донесена во мај со која без причина донесе одлука за прогласување на персона нон грата за дипломат на руската амбасада во Скопје, се вели во соопштението од руското МНР.

Протерувањето го потврди и нашето Министерство за надворешни работи, информирајќи дека вршителот на работите во Амбасадата на Република Северна Македонија во Москва, Оливера Чаушевска-Димовска денеска е повикана во Министерството за надворешни работи на Руската Федерација при што ѝ била врачена Нота за прогласување „нон грата“ на наш дипломат – аташе од Амбасада на Република Северна Македонија во Москва.

– Министерството за надворешни работи искажува жалење за овој неоснован потег на руската страна, кој претставува политичка одлука базирана единствено на начелото на политичка освета, и која со тоа негативно ќе влијае на интензитетот на билатералните односи меѓу двете земји, се вели во соопштението од МНР.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Македонија

Собранието ги усвои измените и дополнувањето на Законот за државјанство

Read more

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Read more

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Read more

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Read more
 

Вести

Пекинг регистрира прв случај на коронавирус по шест месеци

Читај повеќе

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Читај повеќе

Собранието ги усвои измените и дополнувањето на Законот за државјанство

Читај повеќе

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Читај повеќе

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе