Русија: Робот поради коронавирусот доби работа во јавна служба

Направен по изгледот на просечна Русинка, во јавната служба во Сибир, Русија е вработен робот поради епидемијата со коронавирусот.

Овој робот е дизајниран да има бирократски мозок, а изгледа како обичен службеник во банка. Има пристап до неколку бази на податоци и операции кои ги извршува и е замена за еден вработен во установата.

Роботот е со долга, светла коса и кафени очи, може да искаже повеќе од 600 различни изрази на лицето, пишува Russia Today.

Од руската компанија Promobot велат дека роботот ја претставува просечната руска жена и дека за неговото создавање биле анализирани илјадници генерации жени.

Првиот робот во владината канцеларија е резултат на пандемијата со SARS-CoV-2.

URL
Тагови
реклама
Опасно по живот: Егзотична дестинација во која пропадна туризмот

Опасно по живот: Егзотична дестинација во која пропадна туризмот

Read more
Македонскиот пасош 36. во светот

Македонскиот пасош 36. во светот

Read more
Еден полнач за сите: Apple е против, ЕУ сака да го намали отпадот

Еден полнач за сите: Apple е против, ЕУ сака да го намали отпадот

Read more

Боб Дилан ќе издаде нов албум, прв по осум години

Read more

Живот

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Младата Кристина од Неготино одгледува свилени буби

Read more

Попова Шапка доби Информативно-едукативен Центар и две соларни еко-зони за одмор во две бачила

Read more

„Барај синко, царство доволно големо за твоите амбиции“: Смртта на Александар Велики

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе