Русите ги зафати „крипто треска“

Вкупниот годишен обем на трансакции со криптовалути извршени од руски граѓани во 2021 година изнесува пет милијарди долари, покажуваат новите податоци на Централната банка на Русија.

Во новиот извештај за финансиската стабилност, рускиот монетарен регулатор наведува, осврнувајќи се на истражувањето спроведено во јули меѓу најголемите домашни банки, дека Русите се меѓу најактивните учесници на светските пазари на криптовалути, вклучително и нивните активности на берзата за криптовалути Bynance.

Експертите на централната банка укажаа на ентузијазмот на инвеститорите за нови технологии, како што се блокчејн, паметни договори, децентрализирани финансии и стабилни монети (дигитални валути кои се потпираат на државната валута или други криптовалути или злато).

Сепак, Bank of Russia во извештајот ги истакна големите ризици поврзани со крипто индустријата и рече дека внимателно ќе го следи пазарот.

„Односот меѓу дигиталните валути и финансискиот сектор засега останува ограничен. Брзиот раст и широкото прифаќање на дигиталните валути би претставувале зголемен ризик и на глобално ниво и на рускиот финансиски пазар“, проценува Bank of Russia.

На почетокот на оваа година, централната банка ги предупреди луѓето да се држат настрана од активностите со криптовалути, истакнувајќи дека тоа воведува ризик, особено за оние на кои им недостасува знаење во областа.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Бизнис

Цените на нафтата „беснеат“ поради украинската криза

Read more

Крахираат цените на BioNTech и Moderna

Read more

Зошто биткоинот доживува крах?

Read more

Цените на нафтата растат петта недела по ред, најавени нови поскапувања

Read more
 

Вести

Османи: Како членка на НАТО се подготвуваме за сите ризици по заедничката безбедност

Читај повеќе

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Читај повеќе

КОВИД биланс: 1.861 нов случај, најмладиот починат пациент е 22-годишен

Читај повеќе

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Читај повеќе

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Читај повеќе

Цените на нафтата „беснеат“ поради украинската криза

Читај повеќе

Објавена мапа за развој на велосипедска стратегија, Македонија нема никаква

Читај повеќе

Нуредини: Потрошувачката на кеси намалена до 10 пати

Читај повеќе

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Читај повеќе