Русите го уапсија директорот на нуклеарната централа во Запорожје, планот е да го преземат раководството

Руските војници го уапсија директорот на украинската нуклеарна централа во Запорожје, Ихор Мурашов, соопшти украинскиот државен регулатор за нуклеарна енергија.

Тој бил уапсен во петокот околу 16 часот додека со автомобил одел од електраната кон блискиот град Енерходар. Се претпоставува дека Русите го сретнале на пат, му ги врзале очите и го однеле во затворот во Енерходар.

Русија не го коментираше апсењето, а претседателот на украинскиот државен нуклеарен регулатор, Петро Котин, верува дека Русите го киднапирале за да се обидат да го принудат да го прифати трансферот на управувањето со централата од Украина во Русија.

Инаку, претставниците на руската државна нуклеарна компанија „Росатом“ ја посетија електраната во Запорожје, откако референдумот ја анектира оваа област, а потоа најавија дека електраната ќе биде префрлена од украинска контрола во контрола на Росатом.

Во март, Москва ја зазеде оваа најголема нуклеарна централа во Европа и го приведе украинскиот персонал. И Украина и Русија се обвинуваат меѓусебно за постојано гранатирање на централата, поради глобалната загриженост дека тоа може да доведе до голем инцидент со радијација во Европа.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Шеикот ѝ мавташе на бразилска навивачка, тоа не ѝ се допадна на жена му

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Read more

Свет

CNN најави отпуштања на вработените

Read more

Путин остана без 160 генерали и полковници

Read more

Писмо-бомба експлодира во украинската Амбасада во Мадрид, има повредени

Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Read more
 

Вести

CNN најави отпуштања на вработените

Читај повеќе

Путин остана без 160 генерали и полковници

Читај повеќе

Писмо-бомба експлодира во украинската Амбасада во Мадрид, има повредени

Читај повеќе

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Читај повеќе

Русија забрани извоз на воена опрема за 40 земји, меѓу нив и Македонија

Читај повеќе

Близок соработник на Путин поднесе оставка

Читај повеќе

Африка на работ на глад, Русија донира 260.000 тони ѓубриво

Читај повеќе

ЕСМ ќе го преземе управувањето со Топлана Скопје Север, најави Ковачевски

Читај повеќе

Одбраната на обвинетите за убиството на Тот најави жалба

Читај повеќе