Русите го уапсија директорот на нуклеарната централа во Запорожје, планот е да го преземат раководството

Руските војници го уапсија директорот на украинската нуклеарна централа во Запорожје, Ихор Мурашов, соопшти украинскиот државен регулатор за нуклеарна енергија.

Тој бил уапсен во петокот околу 16 часот додека со автомобил одел од електраната кон блискиот град Енерходар. Се претпоставува дека Русите го сретнале на пат, му ги врзале очите и го однеле во затворот во Енерходар.

Русија не го коментираше апсењето, а претседателот на украинскиот државен нуклеарен регулатор, Петро Котин, верува дека Русите го киднапирале за да се обидат да го принудат да го прифати трансферот на управувањето со централата од Украина во Русија.

Инаку, претставниците на руската државна нуклеарна компанија „Росатом“ ја посетија електраната во Запорожје, откако референдумот ја анектира оваа област, а потоа најавија дека електраната ќе биде префрлена од украинска контрола во контрола на Росатом.

Во март, Москва ја зазеде оваа најголема нуклеарна централа во Европа и го приведе украинскиот персонал. И Украина и Русија се обвинуваат меѓусебно за постојано гранатирање на централата, поради глобалната загриженост дека тоа може да доведе до голем инцидент со радијација во Европа.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Свет

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Read more

Новоизбраниот премиер Фицо: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Read more

Моравјецки: Не заборавајте го ова, господине Зеленски

Read more
 

Вести

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Читај повеќе

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Читај повеќе

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Читај повеќе

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Читај повеќе

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Читај повеќе

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Читај повеќе

Пронајдена граната од Првата светска војна на патот за битолското село Бистрица

Читај повеќе

Распишан конкурсот за поетската награда „Даница Ручигај“

Читај повеќе

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува - нови цени на горивата

Читај повеќе