Русите направија фабрика за дронови што може да ја реши војната

Дроновите играат сè поважна улога во актуелните конфликти, особено во Украина. Русија изврши десетици напади користејќи ирански беспилотни летала Shahed, кои Украинците ги нарекоа „мопеди“.

Нивната ниска цена во споредба со скапите ракети што ги користи Украина значи дека единиците за воздушна одбрана понекогаш прибегнуваат кон употреба на митралези за да ги соборат. Во својот неодамнешен напад врз Израел, Иран пушти низа беспилотни летала, обидувајќи се да ја надмине израелската противвоздушна одбрана и да дозволи балистички и крстаречки ракети да се провлечат, тактика што ја користи и Москва.

Со оглед на тоа што Украина сега гради свои беспилотни летала, кои ги погодија рафинериите за нафта и друга критична инфраструктура длабоко во руската територија, трката да се добие превласт во војната со беспилотни летала е во тек.

Високи претставници на администрацијата на Бајден на почетокот на април рекоа дека Кина и доставила на Русија оптика, микроелектроника и други материјали со двојна употреба што може да се користат во беспилотни летала, заедно со друг воен хардвер.

Одделот за истражување на украинската војска во септември соопшти дека Русија набавува мотори за нападни беспилотни летала Shahed од Кина, идентификувајќи ја компанијата наречена Beijing MicroPilot UAV Flight Control Systems како снабдувач.

Извештајот на Обединетите нации за 2020 година ја идентификуваше компанијата како можен извор на мотори во беспилотните летала Shahed пронајдени во нападите на јеменските Хути и Иран врз саудиските нафтени постројки претходната година. Моторот има ротациона конфигурација, што го прави поефикасен од клипните мотори и идеално погоден за беспилотни летала со долг дострел.

Тие можат да чинат десетици илјади долари кога се направени од висококвалитетни материјали, но цената може да се намали на неколку илјади ако се користат поевтини материјали и долговечноста не е проблем, како што би било случај со беспилотно летало камиказа, велат експертите.

Но, продлабочувањето на врските на Русија со Иран и неколку африкански земји е исто така клучно. Операцијата за производство на дронови дизајнирана од Иран, скриена во пар хангари во Специјалната економска зона Алабуга, на притоката на реката Волга, покажува како се спојуваат различните елементи.

Руските деловни директори го потпишаа договорот за изградба на фабриката за беспилотни летала кон крајот на 2022 година, кога полетаа за Техеран со профитабилна понуда: 1,7 милијарди долари делумно да се платат во златни шипки. Необичните состаноци, кои The Wall Street Journal ги потврди со американски безбедносни претставници, беа откриени во февруари од страна на хакерска група наречена Prana Network, која рече дека упаднала во серверите за е-пошта поврзани со иранската Исламска револуционерна гарда.

Објектот во Алабуга се планира да произведува 6.000 беспилотни летала Shahed годишно, покрај беспилотните летала за надзор, според договорот меѓу менаџерите на руските погони и нивните ирански партнери што протече преку Prana Network и независно потврден од двајца советници на британската влада.

Според Меѓународниот институт за стратешки студии, тинк-тенк фокусиран на одбраната со седиште во Лондон, од крајот на април, фабриката беше пред распоредот за производство, откако веќе испорача 4.500 од ветените беспилотни летала.

Руските војници веќе тренираат да летаат беспилотни летала во Сирија со инструктори од Револуционерната гарда и Хезболах, според украинското воено разузнавање и поранешен сириски офицер од групата за набљудување на конфликтот во Етана.

Десетици извидувачки дронови М3 „Albatros“ произведени во фабриката во Алабуга добија детални фотографски разузнавачки информации за украинските позиции и движења на линијата на фронтот. Нивниот производител рече дека беспилотните летала веќе помогнале да се одбие обидот за украински упад во рускиот пограничен регион Белгород.

Русија сега произведува свои боеви глави наместо да ги чека иранските, забрзувајќи го производството на борбено подготвено оружје, изјави поранешниот вработен во фабриката Henry Thompson, експерт за беспилотни летала кој претходно работел за Обединетите нации, кој ги анализирал остатоците пронајдени во Украина и заклучил дека понови верзии на Shahed направени во Русија.

За да го прошири производството на беспилотни летала, на Русија ѝ беа потребни квалификувани работници за да ги склопат.

Првичните серии на извидувачки уреди Albatros се потпираа најмногу на студенти од блиските технички факултети, но немаше доволно за да ги задоволат амбициите на Москва. Производителите почнаа да бараат подалеку - Африка.

На почетокот на минатата година, руски бизнисмени од Специјалната економска зона Алабуга изнајмија сала во едно од врвните училишта во Кампала, главниот град на Уганда, и собраа публика од млади студентки за да ги слушнат како зборуваат. Понудата вклучуваше квалификувана работа со три пати поголема плата за дома, заедно со авионски билет, бесплатно сместување и диплома од факултет за да се приклучите на програмата за работа и студирање.

Повеќе од илјада жени отидоа во слободната зона Алабуга од цела Африка, а уште илјада студенти најверојатно ќе се приклучат на овогодинешниот прием, велат властите во Уганда.

Платата е речиси 1.000 долари месечно, речиси двојно повеќе од просечната руска плата.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе