Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Рускиот државен истражувачки институт Гамалеја во Москва планира да започне тестирање на вакцината против коронавирусот на деца на почетокот од 2021 година.

Според директорот на центарот, Александар Гинцбург, Институтот никогаш не спровел тестирање на деца.

„Почнавме со подготовка на пакет мерки бидејќи Институтот никогаш не спроведе тестирање на деца. Педијатарите ја познаваат таа специфичност, затоа заедно со нив подготвуваме документација што ќе ја поднесеме до Министерството за здравство за да можеме да спроведеме тестирање на деца, но дури откако ќе ги завршиме сите тестирања на возрасни“, објасни Гинцбург.

Тестирањето на деца ќе почне во зима бидејќи третата фаза на тестирање на вакцината против SARS-CoV-2 трае околу 5 месеци. Во таа фаза учествуваат 2.000 пациенти.

„Се надеваме дека вакцината ќе биде погодна за деца, но според рускиот закон вакцината може да се тестира на деца дури откако ќе мине комплетниот циклус тестирања на возрасни. Затоа, откако ќе ја завршиме третата фаза ќе биде дозволено тестирање на млади под 18 години“.

Според Вадим Тарасов, директор на Институтот за медицина и биотехнологија на Универзитетот „Сеченов“, рано е да се зборува за употреба на вакцини кај деца бидејќи најмладите не спаѓаат во ризична група и полесно ја поднесуваат болеста COVID-19.

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more

Здравје

Истражување: Витаминот Д е тајното оружје во борбата против коронавирусот

Read more

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со COVID-19

Read more

Австралија разви спреј за нос во борбата против COVID-19

Read more

Истражување: COVID-19 не се пренесува преку мајчино млеко

Read more

Магазин

Жена во визба од зграда во Париз што ја наследила пронашла половина милион евра

Читај повеќе

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за печени ракчиња на скара

Читај повеќе
  • play_arrow

Извлечени 5.000 парчиња муниција од потонат брод од Втора светска војна

Читај повеќе

Заедничко гледање порно филмови: Да или не?

Читај повеќе
  • filter

Доминираат: Ова се најголемите инфлуенсери меѓу спортистите, дали ги следите?

Читај повеќе

Четири знаци дека сте во стабилна и среќна врска

Читај повеќе

Ќе се изненадите колку често жените мислат на секс

Читај повеќе

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите женкари

Читај повеќе