Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Б.С.Б.
/ 24.06.2021 / 09:05

Русија објави снимка во која руски воени авиони и бродови го протеруваат британскиот разурнувач HMS Defender од Црно Море.

Патролниот брод на руската војска со предупредувачки куршуми испратил порака кон британскиот разурнувач, а Британците тврдат дека тоа не се случило.

Информацијата за инцидентот прво ја објавија Русите. Според извештаите на руското Министерство за одбрана, рускиот воен брод испукал предупредувачки куршуми кон разурнувачот на британската кралска морнарица откако влегол во руските води во Црно Море.

Remote video URL

Рускиот патролен брод испукал два куршуми кон разурнувачот, а борбениот авион Su-24m исфрлил четири високо експлозивни бомби во морето пред разурнувачот, објави руското Министерство.

Британците велат дека Русите најверојатно спроведувале вежба во Црното Море па ги предупредиле за активностите.

„Ниту еден куршум не беше насочен кон HMS Defender и не го признаваме тврдењето дека бомбите се фрлени на неговата рута на движење“, објави британското Министерство за одбрана.

URL
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Свет

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Read more

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Read more
 

Вести

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Читај повеќе

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Читај повеќе

Топ 10 најубави плажи во светот

Читај повеќе

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Читај повеќе

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Читај повеќе

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Читај повеќе

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Читај повеќе

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Читај повеќе