Русите се пофалија како местат интерконтинентални балистички ракети во силоси

Руските стратешки ракетни сили поставија два интерконтинентални балистички ракети Јарс во силоси оваа недела, соопшти Министерството за одбрана, додека војската објави снимка од операцијата на полнење.

Нуклеарното вооружување се случи во ракетната постројка Козелск во регионот Калуга во централна Русија. Поставувањето на проектили во силос бара посветена инфраструктура, како и часови тешки операции. Ракетите беа поставени на нивните позиции вчера и денеска.

RS-24 Јарс е развиен врз основа на ракетата RT-2PM2 Topol-M и може да се истрела од патен мобилен фрлач или од силос. RT 2PM2 Topol-M беше развиен за да го замени советското производство UR-100N во рускиот стратешки нуклеарен арсенал. Yars може да носи повеќе нуклеарни боеви глави, а неговиот оперативен домет се проценува на 11.000 километри.

Министерството за одбрана одлучи да објави видео од процесот на вооружување за да го „одбележи претстојниот Ден на стратешките ракетни сили“ во сабота.

Remote video URL
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Свет

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Read more

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more
 

Вести

Сточарите бараат реална откупна цена на јагнешкото месо

Читај повеќе

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

Читај повеќе

Комисијата даде негативно мислење за употреба на името „Цар Борис III“ во називот на бугарскиот клуб во Охрид

Читај повеќе

Најавено забавување на сообраќајот на крстосницата на булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“

Читај повеќе

ОЈО отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

Читај повеќе

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Читај повеќе

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Читај повеќе

Вработените во Министерство за култура побараа поголеми плати со протест пред Влада

Читај повеќе

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Читај повеќе