Русите тврдат: Американска астронаутка намерно ја оштети Меѓународната вселенска станица

Руската новинска агенција TASS изнесе сериозни обвинувања против астронаутката на НАСА, Серена Ауњон-Чанселор.

Агенцијата наведе дека астронаутката доживеала емотивен слом на Станицата и дека го оштетила руското летало Soyuz во 2018 година. Наводно, тоа го направила за да се врати порано на Земјата.

Од НАСА  брзо одговорија во соопштение во кое ја поддржуваат астронаутката:

„Астронаутите на НАСА, вклучително и Серена, се исклучително почитувани и служат на својата земја, давајќи немерлив придонес на агенцијата. Стоиме зад Серена и нејзината професионална работа. Не веруваме дека има кредибилитет во обвинувањата“, гласи пораката на американската вселенска станица.

По овој повод се огласи и администраторот на НАСА, Бил Нелсон:

„Целосно се сложувам со соопштението и во целост ја поддржувам Серена. Секогаш ќе бидеме поддршка за нашите астронаути“, наведе тој во објава на Twitter.

Меѓутоа, во оваа приказна може да има и „нешто“ бидејќи во соопштението е наведено дека „агенцијата нема да зборува за медицинските информации за членовите на екипажот, со цел да ја заштити нивната приватност“.

Тоа би можело да значи дека астронаутката навистина доживеала емотивен слом за што НАСА не сака да зборува, но се поставува прашањето дали е одговорна за штетата на Станицата.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Вести

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Read more

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Read more

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Read more

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Читај повеќе

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Читај повеќе

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Читај повеќе

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Читај повеќе

Кој произведувач прв ќе претстави смартфон со камера од 200 MP?

Читај повеќе

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Читај повеќе