Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Московската компанија Sistemma создаде свој конкурент на ChatGPT на OpenAI, кој работи целосно на домашни сервери и на руски јазик. Проектот беше откриен во неделата на официјалната веб-страница на ИТ компанијата.

Вештачката интелигенција се нарекува SistemmaGPT (Generative Pre-trained Transformer) и се заснова на сопствениот развој на компанијата, заедно со истражувањето на Универзитетот Стенфорд. Четботот е наменет за руски бизниси и владини агенции.

Sistemma тврди дека нејзината вештачка интелигенција може да пишува висококвалитетни текстови и дека поседува „енциклопедиско знаење“. Компанијата, исто така, тврди дека четботот може да „креира упатства, да пишува есеи, програмски код, резимеа или само да поддржува разговор додека се преправа дека е славна личност“. Може да најде и анализира податоци во реално време и да креира развојни стратегии и деловни проекти, притоа прилагодувајќи се на нивните клиенти и локалниот контекст.

Четботот моментално е во бета верзија која е во тек, со отворено тестирање од страна на јавноста закажано за јуни. Компанијата исто така работи на вештачка интелигенција која може да уредува слики и видеа, планирана за годинава.

Разговорите за вештачка интелигенција станаа значајни кога ChatGPT од САД, развиена од OpenAI, беше лансиран во ноември 2022 година. Оттогаш програмата собра 100 милиони корисници, поставувајќи рекорд за најбрзо растечка апликација. Вештачката интелигенција е доволно паметна да положи испити за право и медицинско училиште. Руски студент го искористел ChatGPT за успешно да ја положи дипломската работа.

Многу компании почнаа да инвестираат во свои проекти за вештачка интелигенција. Google и Microsoft ги открија своите чет-ботови претходно овој месец. Извршниот директор на Tesla и SpaceX, Илон Маск, исто така, наводно, бара да развие слична сопствена вештачка интелигенција.

Експертот за сајбер безбедност М.Х. Хомаи во февруари напиша дека вештачката интелигенција од овој вид, исто така, носи „неколку безбедносни ризици за кои организациите мора да бидат свесни за да ги заштитат своите чувствителни податоци и репутација“. Ефективноста на четбот зависи од тоа што клиентите му даваат вредни податоци, што може да го остави ранлив на прекршување на податоците. OpenAI во неделата откри дека поради грешка, некои лични информации и информации за плаќање на неговите корисници биле накратко видливи на интернет.

реклама

Голема летна временска прогноза: Балканот ќе гори како под сач!

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Софтвер

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Read more

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Read more

Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Read more
 

Гик

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе