Руската амбасада денеска со онлајн прослава за Денот на Русија

Државниот празник на Руската Федерација 12 Јуни – Денот на Русија, Руската амбасада во земјава годинава, поради пандемијата, наместо со традиционалниот прием и други свечености, ќе го одбележи со онлајн програма.

Како што соопштуваат од Руската амбасада, по повод Денот на Русија, во самата земја, но и пошироко, традиционално се одржуваат стотици свечености, како што се многубројни концерти, изложби, приеми, презентации, огномети. Оваа година заради епидемиолошката ситуација манифестации ќе се одржат онлајн, а денеска претседателот Путин ќе има видео обраќање кое ќе се пренесува и од Амбасадата преку социјалните мрежи.

– Празникот ја симболизира заедничката судбина на народите од различна етничка и верска припадност кои во мир и хармонија со векови живеат во Русија. Русија е свесна за својата особена одговорност за судбината на нашата планета. Ние настојуваме да ја промовираме обединувачката агенда која е насочена кон идинината, да играме активна и конструктивна улога за зацврстување на мирот, на глобалната и регионалната безбедност и стабилност, се наведува во соопштението.

Со оглед на мерките на македонската Влада, наведуваат, одлучивме годинава да не го одржуваме традиционалниот прием, како и други јавни настани. Денот на Русија ќе го прославиме во виртуелниот простор. Меѓу другото, на Facebook страницата на Амбасадата е отворена онлајн изложба „Објекти на Светското културно и природни наследство на УНЕСКО во Русија”, а на 12 јуни ќе можете да уживате во онлајн концерт на руските артисти кои претходно настапуваа пред македонската публика со изведба на хорска, естрадна, класична музика. Исто така на Facebook страницата објавивме детски награден ликовен конкурс „Русија преку очите на децата”, кој ќе трае до 30 јуни. Во конкурсот можат да земат учество сите заинтересирани не постари од 18 години, соопштуваат од Амбасада на Руската Федерација.

Празникот Денот на Русија, се одбележува секоја година, почнувајќи од 1990 година, кога била усвоена Декларацијата за државниот суверенитет на Русија, документ со кој, според претседателот Владимир Путин, „започнува новата историја на демократска држава втемелена врз граѓанските слободи и владеењето на законот“.

Тагови
реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Култура

Јована Матевска Атанасова е добитничка на наградата за најдобар расказ „Живко Чинго“

Read more

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Read more

Стартува Flipbook Film Festival

Read more

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Читај повеќе

Русија и СЗО преговараат околу можна проверка на руската вакцина

Читај повеќе

Директор на The New York Times очекува згаснување на печатените медиумите за 20 години

Читај повеќе

Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на патници, има разлика дали се наши или државјани на Косово

Читај повеќе

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Либанските демонстранти како тенисери го враќаа солзавецот кон полицијата

Читај повеќе

Филипче: Став на Комисијата е онлајн-настава, освен за првачињата

Читај повеќе

Денеска 141 случај на COVID-19, ја надминавме бројката од 12.000 заразени

Читај повеќе