Руската армија се засили со роботски тенкови

Uran-9 е нов руски роботски тенк, копнено возило дизајнирано за потребите на антитерористичките и извидничките единици, како и за огнена поддршка на руската армија.

Руското Министерство за одбрана објави дека ќе ја формира првата единица со борбени роботи. Станува збор за единица која ќе се состои од пет роботски системи Uran-9, односно 20 борбени возила.

Новата воена технологија и роботските системи ги менуваат начините на војување во светот.

Во октомври минатата година, руската армија потврди дека ќе интегрира роеви борбени беспилотни летала, роботи и егзоскелети во борбената опрема од следната генерација, а на почетокот на овој месец, француската армија користеше куче-робот наречено Спот, како и други фасцинантни роботски тенкови и возила.

Првата руска роботска воена единица ќе биде експериментална, а целта е да се види како ќе функционираат војниците во комбинација со роботски системи. Доколку вежбите поминат добро, воениот персонал ќе биде обучен за управување со роботските возила Uran-9.

Uran-9 е производ на Конце́рн Кала́шникова. Toj e копнено возило без екипаж дизајнирано да им помага на борбените, извидничките и антитерористички единици, но и да обезбеди огнена поддршка кога е потребно. Роботот тежок 12 тони е опремен со навигациско оружје Ataka,  противтенковски ракети, ракетни фрлачи Shmel-M, 30мм автоматски топ 2А72 и 7,62 мм митралези.

Прво беше тестиран во сириската граѓанска војна, но неговите перформанси беа слаби. Роботот не можеше да ги заврши мисиите за кои беше задолжен. Сепак, оттогаш, неговиот опсег, времето на реакција и другите функции се подобрени, и официјално влезе во функција во 2019 година.

Remote video URL
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Вести

И Кинезите слетаа на Марс

Read more

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Read more

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Read more

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more
 

Гик

Instagram конечно воведува една долгоочекувана опција

Читај повеќе

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

И Кинезите слетаа на Марс

Читај повеќе

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе