Руски космонаут стана првиот човек кој поминал 1.000 дена во вселената

Рускиот космонаут Олег Кононенко стана првиот човек кој поминал вкупно илјада дена во вселената.

Кононенко го постави овој рекорд во средата за време на неговиот петти лет во вселената и неговиот трет мандат како командант на Меѓународната вселенска станица (МВС). Во февруари годинава тој го собори кумулативниот рекорд за време поминато во вселената, претходно поставен од неговиот сонародник Генадиј Падалка.

Последното патување на Кононенко на МВС започна во септември 2023 година заедно со астронаутката на НАСА, Лорал О'Хара, и сонародникот Николај Чуба.

Руската вселенска агенција Роскосмос во соопштение за печатот изјави дека Кононенко станал првиот човек во светот кој го постигнал овој подвиг.

Кононенко треба да остане една година на МВС, а неговото враќање на Земјата е планирано за септември годинава. Ако сѐ оди според планот, дотогаш ќе собере 1.110 дена во орбитата. Тој рече дека неговите американски колеги од МВС биле меѓу првите кои му честитале за поставувањето на новиот рекорд.

МВС е едно од последните полиња каде што САД и Русија продолжуваат да соработуваат и покрај руската инвазија на Украина, што резултираше со зголемени тензии меѓу двете земји.

Роскосмос во декември објави дека неговата програма за вкрстени летови со НАСА е продолжена до 2025 година, а целта на оваа програма е транспорт на астронаути до МВС.

Станицата е во ниската орбита на Земјата од 1998 година. Астронаутите почнаа да ја користат станицата во ноември 2000 година, кога беа додадени модулот за долгорочна поддршка на животот и контролниот систем. Оттогаш, МВС нагости над 250 астронаути од 20 земји, главно од Русија и САД.

Во проектот МВС се вклучени НАСА, Европската вселенска агенција (ЕСА), КСА (Канада), JAКСA (Јапонија) и рускиот Роскосмос. Со текот на годините, овие земји ја изградија најголемата станица во историјата, која воедно е и најголемата структура некогаш поставена во вселената од човекот.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Вести

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе