Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Рускиот модул на Меѓународната вселенска станица се откачи вчера и изгоре во атмосферата.

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека елементите што не изгореле во атмосферата паднале во Тихиот Океан. Овој руски модул наскоро ќе биде заменет со нов модул наречен „Наука“.

Модулот наречен Прогрес МС-15 дизајниран за транспорт на товар одвоен во 6:55 часот наутро заедно со пристанишната станица Пирс, а деловите изгореа скоро целосно за време на контролираниот влез во Земјината атмосфера. Мисијата Прогрес 77 стигна до МВС во февруари за да достави товар и залихи на екипажот на Експедиција 65. Пирс беше во функција 20 години по првото лансирање на 14 септември 2001 година.

Научниот модул беше лансиран во орбитата минатата среда, а кога ќе се спои со МВС, астронаутите ќе имаат повеќе простор за товар, опрема и научни експерименти. Исто така, овој модул носи нова роботска рака што ќе може да го сервисира рускиот дел на МВС.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Вести

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Read more

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе