Руските регрути разочарани: Нè испратија на фронт со мизерни плати

Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашенко, објави видео во кое регрут во руската војска се жали дека не се доволно плаатени и дека никој нема слух за нивните барања.

 

„Ги потпишавме договорите во октомври и за само неколку дена бевме на фронт. Преку ноќ нè префрлија во областа Макиивка. Но, во документите бевме регистрирани во Чебаркул“, вели постар руски регрутер, додавајќи дека неговата сопруга испратила прашања до властите зошто е тоа така.

„Добив 9.000 рубли (120 евра) за октомври и 19.000 (250 евра) за ноември. Други се во воени бази каде што се на обука од август, септември. Тие добиваат пари, добро им оди. Тие се во Русија, додека ние сме на фронт со мизерни плати“, посочува разочараниот војник.

Тој додава дека не е сè до парите, туку дека државата ветила дека сите ќе бидат платени.

URL

Од почетокот на мобилизацијата, руските регрути се жалаат на многу лоши услови и често доцнење на плаќањата. Други предупредуваат на зголемена корупција во армијата, некои се привилегирани што не го ни гледаат фронтот, додека други се испраќаат на борбената линија по неколкудневна обука.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе