АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2023

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Финалето на овогодишното издание на Австралија опен во женска конкуренција ќе го сочинуваат Казахстанката Елена Рибакина и Белорусинката Арина Сабаленка, кое денески ги совладаа своите ривалки во двете полуфиналиња.

По час и половина игра, Арина Сабаленка, петтата тенисерка во светот, ја победи својата противничка рангирана 14 места подолу со 2:0 во сетови (7-6(1), 6-2) и влезе во финалето.

На овој начин белоруската тенисерка за првпат стигна до финале на еден Грен слем турнир и ќе има можност да ја освои својата прва голема титула во кариерата.

Remote video URL

Претходно, казахстанската тенисерка Елена Рибакина (25. ВТА) во полуфиналето ја совлада Викторија Азаренка (24. ВТА) со 2:0 по час и 43 минути игра. Резултатот во сетови беше 7-6(4), 6-3.

Рибакина има еден голем трофеј на своето конто, Вимблдон, кој го освои минатата година.

Remote video URL

Финалето е закажано за в сабота од 9:30 часот по македонско време.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Тенис

Циципас го истури гневот на тенискиот ракет

Read more

Новак Ѓоковиќ им оддаде почит на напаѓачите кои беа убиени во Косово

Read more

Бартоли: Ѓоковиќ да беше Американец ќе имаше споменик во секој град

Read more

Сведоштво на француска тенисерка: Тренерот ме силуваше 400 пати за две години

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе