САД го стопираат производството на авионот Boeing 747-8

Американската компанија Boeing нема повеќе да го произведува познатиот модел на авиони Boeing 747-8, објави агенцијата Bloomberg, повикувајќи се на неименувани извори од компанијата.

– Последните авиони Boeing 747-8 ќе излезат од фабриката во близина на Сиетл за околу две години, одлуката сѐ уште не е официјално објавена, а може да биде сменет рокот, наведува Bloomberg.

Агенцијата посочува дека последниот модел на Boeing 747-8 не постигна комерцијален успех бидејќи авиокоманиите преминаа на модели со два мотори за долги десетинации. Економскиот пад поради коронавирусот сега дополнително ја усложнува продажбата на авиони.

Првиот лет на Boeing 747 бил во 1969 година, а од следната година авионот влегува во редова експлоатација. Вкупно се произведени над 1.500 авиони со различни модификации.

Тагови
реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Бизнис

Директор на The New York Times очекува згаснување на печатените медиумите за 20 години

Read more

Унца злато достигна цена од 2.069 долари

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

До 10 август туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Читај повеќе

Русија и СЗО преговараат околу можна проверка на руската вакцина

Читај повеќе

Директор на The New York Times очекува згаснување на печатените медиумите за 20 години

Читај повеќе

Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на патници, има разлика дали се наши или државјани на Косово

Читај повеќе

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Либанските демонстранти како тенисери го враќаа солзавецот кон полицијата

Читај повеќе

Филипче: Став на Комисијата е онлајн-настава, освен за првачињата

Читај повеќе

Денеска 141 случај на COVID-19, ја надминавме бројката од 12.000 заразени

Читај повеќе