САД ја уверуваат Европа: Ќе продолжиме да ве снабдуваме со гас

Одлуката на американскиот претседател Џо Бајден да ги прекине одобрувањата за нови проекти за течен природен гас (LNG) нема да влијае на испораките за Европа, изјави висок американски енергетски функционер.

„Тоа не влијае на LNG што моментално се извезува“, рече американскиот заменик-секретар за енергетика Дејвид Турк по состанокот со француските претставници во парискиот бизнис-област La Défense.

Месеци откако Бајден го запре потпишувањето на сегашниот или иден извоз на LNG од нови проекти за гас, одлуката ја потресе европската индустрија, која стана сè позависна од американскиот LNG гас додека Европската Унија се обидува да го отфрли рускиот гас среде војната на Москва во Украина.

Извозот на LNG од САД во ЕУ постојано се зголемува од почетокот на војната во Украина.

Севкупно, САД извезуваат околу 14 милијарди кубни стапки LNG дневно, рече Турк. И веќе одвои до 48 милијарди кубни стапки за извоз од идните проекти.

„Кога ги истакнуваме овие бројки, мислам дека има одредена сигурност дека има залихи кои се неопходни“, рече Турк, според Politico.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Бизнис

Пад на доларот

Read more

Доларот ослабе, цената на нафтата падна

Read more

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Read more

Голем скок на цените на нафтата

Read more
 

Вести

Иднината на војувањето: Како води кинески командант со вештачка интелигенција?

Читај повеќе

Отворен повик за мобилност на млади таленти од Западен Балкан на филмски фестивали

Читај повеќе

Данела Арсовска по 20-ти пат достави предлог одлука за нови еко автобуси

Читај повеќе

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Читај повеќе

Петмина осомничени за насилство во дворот на Клинички

Читај повеќе

Орбан најде нов начин да ја нервира ЕУ

Читај повеќе

Пад на доларот

Читај повеќе

12-годишно девојче жртва на групно силување во Франција, еврејската заедница е гневна

Читај повеќе

Топлотен бран во Македонија: Температури до 38°C

Читај повеќе