САД во Европа ќе остават 100.000 војници, доколку Русија не им се заканува на Шведска и на Финска

САД навестуваат дека уште некое време во Европа ќе имаат стационирано 100.000 војници, освен доколку Русија не почне сериозно да им се заканува на Шведска и Финска или членките на НАТО.

CNN, повикувајќи се на американски официјални лица, наведува дека е можно САД да дозволат и привремено зголемување на бројот на војници доколку НАТО спроведе повеќе воени вежби во регионот, а, исто така, може да креираат и опремат дополнителни бази во Европа доколку се промени безбедносното опкружување.

По руската инвазија, САД го зголемија бројот на војници во Европа од 60.000 на 100.000, за да може да му дадат поддршка на НАТО. 

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Свет

Конашенков: За 24 часа елиминирани повеќе од 780 украински војници

Read more

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Read more

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Read more

Украина нареди повлекување на своите војници од Северодонецк

Read more
 

Вести

Конашенков: За 24 часа елиминирани повеќе од 780 украински војници

Читај повеќе

Ресенчанец се обидел да прегази комунални инспектори и полицаец во Прилеп

Читај повеќе

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Читај повеќе

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Читај повеќе

За излез на Богородица и Дојран и за влез на Табановце се чека околу половина час

Читај повеќе

ЕСМ понуди 48 евра за мегаватчас производствена електрична енергија

Читај повеќе

Куќа изгоре во пожар во тетовска Шипковица

Читај повеќе

Украина нареди повлекување на своите војници од Северодонецк

Читај повеќе
  • play_arrow

Двајца загинати и 19 повредени во пукање во ноќен клуб во Осло

Читај повеќе