САД воведoa санкции против три руски компании

Американскиот Стејт департмент воведе санкции против три руски компании поради нарушување на Законот за неширење оружје за масовно унништување во однос на Иран, Северна Кореја и Сирија.

Се работи за компаниите „Авиазапчасть“, „Nilco Group“ и „Завод Элекон“, првите две од Москва, последната од Казањ. Одлуката стапила во сила на 6 ноември, се вели на сајтот на Федералниот регистер на САД. Документот за санкции официјално ќе биде објавен утре.

Актуелниот Закон за неширење оружје налага забрани за предавање на технологии за создавање атомско, хемиско и биолошко оружје на Иран, Северна Кореја и Сирија, вклучително и логистика за нивни превоз.

Ограничувањата предвидуваат забрана на склучување договори со компании од списокот на санкции и продажба на муниција, укажани во Законот за контрола на извоз на вооружување, исто така и забрана за учество на тие компании во програмите за помош на владата на САД. Покрај тоа, ним не им се даваат лиценци и стоки чиј експорт е регулиран со Законот за рефрома на контролата на извозот од 2018 година.

Тагови
реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Свет

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Read more
 

Вести

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
  • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Читај повеќе