Саинс го продолжи договорот со Ферари

Ф1
МИА
/ 21.04.2022 / 19:37

Шпанскиот автомобилист Карлос Саинс го продолжи договорот со Ферари за уште две години и ќе остане зад воланот во црвениот болид до крајот на 2024 година, објави денеска италијанскиот Формула 1 тим спроти четвртата овосезонска трка, која в недела ќе се вози во Имола.

Саинс јуниор, 27-годишниот син на двократниот светски првак во рели Карлос Саинс, во Ферари дојде на почетокот на минатата сезона, откако две години беше член на Мекларен, а во Формула 1 дебитираше во 2015 година во болидот на Торо Росо.

„Отсекогаш тврдев дека не постои подобра екипа (од Ферари) во Формула 1 за која можеш да возиш. Откако тука сум веќе над една година можам да потврдам дека да ја претставуваш оваа екипа е уникатно и неспоредливо доживување“, изјави шпанскиот возач.

Саинс зад себе има 143 трки во Формула 1 на кои 8 пати се искачуваше на пиедесталот. Три пати беше втор, а петпати третопласиран.

URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Ф1

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Read more

Ред Бул го суспендираше тест-возачот поради расизам

Read more

Верстапен стартува од пол позицијата во Монтреал, Леклер од претпоследната

Read more

Леклер казнет со 10 позиции на канадското Гран при

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе