Samsung во проблеми: Произвел вишок од 50 милиони телефони, нема кој да ги купи

Слабата побарувачка предизвика складирање залихи и намалено производство на нови уреди на Samsung.

Пандемијата, војната во Украина, недостигот на чипови, инфлацијата и финансиската несигурност сериозно го потресоа пазарот на паметни телефони во светот.

Првиот квартал од 2022 година беше најлошиот прв квартал во последните 9 години, а сите производители освен Realme доживеаја пад во продажбата на нови паметни телефони. Xiaomi е најголемиот губитник досега, бидејќи забележа пад од 36%, додека продажбата на уредите Samsung и Apple падна за 16% и 6%, соодветно.

Според информациите до кои дојде јужнокорејски The Elec, на компанијата Samsung годинава „не ѝ цветаат рози“. Според нивните извори, компанијата има околу 50 милиони уреди на залиха, како резултат на лошата продажба, а огромното мнозинство од тие уреди се телефони од средната класа на Galaxy A.

Според претходните извештаи кои доаѓаат од Јужна Кореја, Samsung е принуден да го намали производството на нови уреди за 35%, бидејќи според новите планови, планира да испорача околу 280 милиони паметни телефони оваа година - 30 милиони помалку од претходните прогнози.

Компанијата произведуваше околу 20 милиони уреди месечно во јануари и февруари, но тие бројки се намалија на „само“ 10 милиони телефони во мај, како одговор на прекумерната понуда и слабата побарувачка. Покрај намаленото производство, нарачките за компонентите на Samsung од неговите добавувачи паднаа меѓу 30% и 70% од април до мај.

Тагови
реклама

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Астро анализа: Дали нè очекува црн финансиски август?

Read more

Мобилни

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Read more

OnePlus го претстави смартфонот OnePlus 10T, познати и цените

Read more

Samsung ви овозможува да ги скриете вашите податоци од сервисерите на телефони

Read more

Како се покажа Nothing Phone (1) на тестот за издржливост?

Read more
 

Гик

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе

Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Читај повеќе

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Читај повеќе

YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Читај повеќе

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Читај повеќе