Сардинска фокача со домати - идеална за појадок

Оваа пита е едноставна за подготовка, а типична е по тоа што се прави со зрели домати.

Фокачата со домати, чие оригинално име е са костеда, е многу сочна, а потекнува од островот Сардинија, кој ѝ припаѓа на Италија.

Потребни состојки:
 • 600 гр зрели домати
 • 2 лажици масло (плус за подмачкување)
 • 1 кромид
 • 1 чешне лук
 • неколку листови босилек
 • 350 гр брашно
 • 7 гр квасец
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка оригано
 • ½ лажичка шеќер
Подготовка:

Прво исечкајте ги кромидот и лукот и ставете ги во поголем сад. Доматите исечкајте ги на мали парчиња и одделно соберете ја водата од доматите во помал сад. Додадете ги доматите во сад и додадете го сечканиот босилок, ориганото, солта, маслото и брашното.

Квасецот издробете го во водата од доматите, додадете шеќер и измешајте. Додадете квасец и замесете со раце, ќе добиете многу лепливо тесто. Ставете целофан и оставете го да стаса најмалку 2 часа. Плехот подмачкајте го со масло, со шпатула размачкајте го тестото, прелијте го со масло и печете на 190 степени од 45 до 50 минути.

Remote video URL
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Рецепти

Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more
 

Магазин

 • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
 • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
 • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
 • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе