Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Овие ќофтиња се лесен начин да уживате во омиленото јадење вон сезоната.

Свежа зелка се користи за овие ќофтиња, па можете да ја правите и во летниот период. Полесно и побрзо се прават од класичните сарми.

Потребни состојки:
 • 200 гр ориз
 • 1 кг мешано мелено месо
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица путер
 • 1 поголем кромид
 • 2 чешниња лук
 • 800 гр зелка исчистена и исечкана на коцки
 • 1 лажица свежи или суви листови магдонос
 • 1 лажица копар
 • 1 лажичка сол
 • бибер
 • 800 гр доматно пире
 • 1 коцка пилешка супа
 • 250 мл вода
 • 250 мл полномасна павлака
 • 2 листа ловор
Подготовка:

Сварете го оризот според упатството на пакувањето и малку изладете го. Ситно исечкајте го кромидот, а зелката исчистете ја и исечкајте ја на коцки. На тивок оган пропржете ги кромидот и зелката на лажичка маслиново масло и путер додека не омекнат, 7-10 минути. Додадете го ситно сечканиот лук во последните 30 секунди пред да тргнете од оган.

Загрејте ја рерната на 180°C. Во голем сад измешајте сварен ориз, кромид, зелка, мелено месо, сечкан копар и магдонос. Зачинете со сол и бибер и добро измешајте со раце за смесата да се соедини. Обликувајте ги ќофтињата, па пржете ги во серии со лажичка маслиново масло.

Во мало тенџере измешајте доматно пире и пилешки коцки со вода. Загрејте со постојано мешање додека пилешката супа не се раствори во сосот. Тргнете од оган и измешајте со павлаката.

Наредете ги сарма ќофтињата во сад за печење со капак. Прелијте ги со сосот, додајте ловорови листови и печете поклопено во загреана рерна 40 минути, а потоа тргнете го капакот и печете уште 10 минути.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Рецепти

Од италијанската кујна: Паста карбонара со маслинки

Read more

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Рецепт на денот: Пилешки стек со чери домати и моцарела

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
 • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе