Сателитскиот интернет Starlink достапен во 32 земји, Македонија ќе почека

Сателитскиот интернет Starlink на SpaceX сега е достапен во 32 земји низ светот.

 

Основачот и извршен директор на SpaceX, Илон Маск, преку Twitter соопшти дека интернетот Starlink сега е достапен во 32 земји, вклучувајќи делови од Австралија, Бразил, Чиле, САД, Канада и поголемиот дел од Европа, и дека опремата може да се испорача „веднаш“.

Хрватска е веќе меѓу земјите каде што е достапенStarlink интернетот, БиХ и Србија сè уште се листа на листа на чекање, а Македонија спаѓа во групата „наскоро“. Starlink заживеа минатата година, од септември 2021 година беше достапен во 12, а од февруари во 25 земји.

Твитот на Маск има и линк до мапата на покриеност на Starlink. Светлосината ги означува земјите каде Starlink е достапен, малку потемно сината ги претставува земјите на „листата на чекање“, додека темносината ги означува земјите каде што Starlink ќе биде достапен „наскоро“.

URL

Цената на опремата на Starlink неодамна се зголеми и сега чини 549 долари за оние кои имаат резервации или 599 долари за нови нарачки. Вклучува сателитска антена, држач, напојување и WiFi рутер. Цената на услугата е зголемена од 99 долари на 110 долари месечно, а корисниците може да добијат и пренослива опција која им овозможува да ја носат опремата на патувања. Таа опција чини дополнителни 25 долари месечно.

Приоритет за SpaceX се зафрлените региони кои немаат друг начин за поврзување на интернет. Starlink нуди брзина на преземање и испраќање од 104,97 / 12,04 Mbps во САД од четвртиот квартал минатата година.

Како што SpaceX лансира нови сателити Starlink и ја зголемува констелацијата, брзината на интернетот се зголемува. Латентноста е побавна во споредба со фиксните мрежи (40 и 14 милисекунди), но многу подобра од другите сателитски опции, вклучувајќи ги HugesNet (729 милисекунди) и Viasat (627 милисекунди).

Starlink не е ослободен од контроверзии, бидејќи астрономите се жалаат дека неговите илјадници сателити го попречуваат набљудувањето со телескопи, а компанијата неодамна изгуби 40 сателити поради геомагнетна бура.

Во Франција привремено е одземена лиценцата за работа на Starlink, а конечната одлука се очекува наскоро.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Интернет

Илон Маск за првпат им се обрати на вработените во Twitter

Read more

Facebook планира голем редизајн за да се натпреварува со TikTok

Read more

Microsoft по 27 години ја исклучува поддршката за Internet Explorer

Read more

Илон Маск се закани дека ќе се откаже од понудата да го купи Twitter

Read more
 

Гик

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе
  • filter

7 сурови начини на мачење од Средниот век

Читај повеќе

Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Читај повеќе

Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што досега знаеме за најизолираното племе на светот?

Читај повеќе

Samsung во проблеми: Произвел вишок од 50 милиони телефони, нема кој да ги купи

Читај повеќе

Корисни опции во Windows 11 за кои можеби не сте знаеле

Читај повеќе