Саудиска Арабија започна нов голем проект: Кралските палати се претвораат во луксузни хотели

Саудиска Арабија, покрај спроведувањето на низа политички реформи, многу активно работи и на реализација на економски и други проекти кои ќе ја претстават земјата во малку поинакво светло.

Палатата Ал Хамра

Еден од таквите проекти се однесува на реновирање и реставрација на поранешните кралски палати, вклучувајќи ја и поранешната резиденција на кралот Сауд бин Абдулазиз и оние кои угостуваа меѓународни личности, како што се поранешниот американски претседател Ричард Никсон и покојната принцеза Дијана.

„Угостителската компанија во сопственост на Фондот за јавни инвестиции, Boutique Group, преобразува неколку палати низ Саудиска Арабија во суперлуксузни хотели како дел од туристичките планови во рамките на 'Визија 2030'“, се вели во соопштението.

Трите палати кои се подложени на реновирање ги вклучуваат Црвениот дворец (القصر الأحمر), палатата Туваик (قصر طويق) во Ријад и палатата Ал Хамра (القصر الحمراء) во Џеда.

Црвениот дворец

„Секој од овие имоти нуди уникатен прозорец кон огромната култура и наследство на Саудиска Арабија и разновидноста на регионите“, рече директорот на Boutique Group, Марк Де Косинис.

Кога станува збор за палатите, палатата Ал Хамра датира од 60-тите и првично била изградена како кралска резиденција на кралот Фајсал бин Абдулазиз.

Палатата Туваик се наоѓа во дипломатскиот кварт на Ријад.

Палатата Туваик

„Ова е едно од најценетите архитектонски знаменитости на Ријад, а дизајнот вклучува елементи на пустинска тврдина и бедуински шатор“, нагласува Де Косинис.

Според Де Косинис, Boutique Group има за цел да го збогати културниот сектор на Кралството, а истовремено да придонесе за растот на туристичката индустрија во земјата и пошироката економија.

Туристичкиот сектор на Саудиска Арабија доживува значителен раст, а седум години претходно Кралството ја надмина својата визија за 2030 година од 100 милиони посетители.

„Саудиска Арабија со години е позната во светот по својата извонредна традиција на гостопримство. Ова е нешто што живее и дише во секој агол од нашата понуда и нè издвојува од другите оператори во ултралуксузниот сектор“, вели директорот.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Архитектура

Саудиска Арабија започна нов голем проект: Кралските палати се претвораат во луксузни хотели

Read more

Како Швајцарци решаваат гужва во сообраќај поради градежни работи?

Read more

Топ 15 неверојатни дрвени градби

Read more

Топ 15 највеличествени историски хотели

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе