Саутгејт ќе замине ако не го освои ЕУРО 2024

Макфакс/Кајгана
/ 11.06.2024 / 15:18

Гарет Саутгејт, селекторот на Англија, најави дека речиси сигурно ќе го напушти кормилото на репрезентацијата доколку не ја освои титулата европски првак во Германија.

„Ако не победиме, веројатно повеќе нема да бидам на оваа позиција. Можеби ова е последна шанса. Сигурно половина од тренерите ќе си заминат по ЕУРО. Таква е нашата работа“, рече Саутгејт.

Саутгејт на клупата на Англија е 8 години.

„Доаѓа момент кога веќе не можете да излезете пред јавноста и да кажете дајте ни уште една шанса. Ако сме голем тим и ако сум добар тренер, време е да направиме нешто големо, кога е најважно“, изјави Саутгејт.

Англиската ФА неодамна изрази желба Саутгејт да го води тимот на Мундијалот 2026 во САД, Канада и Мексико.

Англија на 16 јуни, в недела, ќе го одигра првиот натпревар на ЕУРО против Србија.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Фудбал

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Read more

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more
 

Спорт

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе