Савевски: Да дадеме максимум против силната Холандија

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 18 часот ќе се соочи со Холандија во 2. коло на Европското првенство 2022. Селекторот Љубомир Савевски очекува подобро издание од првиот натпревар со Франција, но е свесен за квалитетите на противничките селекции на овој еврошампионат.

– Оптимист сум дека ќе одиграме подобро. Сепак, треба да потенцираме дека нашата репрезентација е многу млада и им треба искуство на ракометарките. Токму вакви натпревари им фалат на девојките. Ова Европско првенство е посилно од Светско. Сите репрезентации се многу силни. Наша цел е да покажеме дека имаме надеж да го промениме тоа што се случуваше во последните 10 години. Се надевам дека ако продолжиме со работа и да имаме повеќе вакви натпревари, ќе напредуваме. Холандија е силна репрезентација која игра многу брзо во транзиција. Ние сме дефицитарни на шутерските позиции. Сепак ќе се обидеме, ќе дадеме максимум и ако може да изненадиме.

Натпреварот ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, а директен пренос ќе оди на МРТ1. Во терминот од 20:30 часот во нашата Ц група ќе играат Франција и Романија.

Во воведното коло Холандија триумфираше над Романија со тесни 29:28, додека Македонија беше декласирана од актуелниот олимписки првак Франција со 14:24.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Ракомет

Пролет го назначи Александар Јовиќ за нов тренер

Read more

Грчкиот ракометен селектор провоцира: Нашата репрезентација ја нарече Скопје

Read more

Папаниколау се расплака пред новинарите по елиминацијата на Грција

Read more

РК Еурофарм Пелистер ги објави цените за ЛШ: сезонските билети чинат од 5.500 до 6.500 денари

Read more
 

Спорт

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе

Модриќ ќе го пропушти натпреварот со Наполи

Читај повеќе