СДСМ: Во водство сме, ВМРО-ДПМНЕ: Победуваме

Генералните секретари на двете најголеми партии во земјава излегоа со проекции во кои најавуваат победа на својот табор на денешните предвремени парламентарни избори.

„Граѓаните ја сфатија сериозноста на ситуацијата во која се наоѓа државата и во огромно мнозинство одлучија за обнова“, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

„Победуваме со над 10.000 гласа и водиме со 2 спрема 1 во Гази Баба, Илинден, Кривогаштани, Свети Николе…Со обработени околу 20 проценти од гласовите имаме разлика од околу седум пратеници“, изјави Јанушев.

Тој изјави дека на денешните избори имало сериозни нерегуларности за кои, како што рече, биле известени ОДИХР и меѓународната заедница.

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, по затворањето на избирачките места во 21 часот, рече:

„Првичните резултати коишто стигаат до мене од избирачките места покажуваат огромно водство на СДСМ и коалицијата Можеме. Очекуваме сигурна победа за СДСМ, сигурна победа и чист мандат за коалицијата Можеме. Победа за нашиот концепт кој што води напред кон развој и европска интеграција.“

СДСМ на 33 отсто обработени податоци од гласањето на предвремените парламентарни избори води со тројца пратеници. Трендот е во постојан раст, брифираат извори од СДСМ за МИА.

Тој упати благодарност до сите граѓани што излегле да гласаат,  почитувајќи ги мерките за заштита од коронавирусот и го дале нивниот придонес кон развојот на нашето демократско општество.

„Сведоци сме на демократски и професионално спроведен изборен процес и затоа треба да бидеме горди.  Во овие вонредни околности уште еднаш потврдуваме дека нашите институции можат да се носат со сите предизвици и пред сѐ да ги заштитат граѓаните нивното здравје, но и да обезбедат слободен, фер и демократски изборен процес“, нагласи Николовски.

Тој посочи дека изборниот ден минал во најдобар ред.

Тагови
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Македонија

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Read more

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Read more

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Read more

Мал број заразени со коронавирус, учениците да се вратат во училиштата

Read more
 

Вести

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Читај повеќе

Мал број заразени со коронавирус, учениците да се вратат во училиштата

Читај повеќе

Земјава во портокалова фаза, да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе