Свет

Се намалува бројот на новозаразени со Covid-19 во Кина

15. февруари 2020 - 10:36 | МИА

Кина денеска пријави 2.641 случаи на новозаразени со корона вирусот. Бројката е значително помала од претходните денови, откако се применува поинаков дијагностички метод.

Кинеската Национална здравствена комисија соопшти дека од новиот Covid-19 починале 143 лица со што вкупниот број на жртви во Кина се искачи на 1.523. Вкупно инфицирани од новиот корона вирус се 66.492 лица.

Втор ден по ред бројот на инфицирани лица со новиот Covid-19 бележи пад.

Од декември досега болеста се прошири во повеќе од 20 земји, а Египет вчера пријави прв регистриран случај во Африка.

Во 24 држави регистрирани се речиси 450 заболени лица од новиот корона вирус, од кои тројца починаа.

– Моменталната борба против новата епидемија со корона вирусот е голем тест за кинескиот систем и капацитети за управување, изјави вчера претседателот на Кина, Си Џинпинг.

Во Кина се воведени драстични мерки за запирање на епидемијата. Градови во провинцијата Хубеи, со повеќе од 60 милиони жители, ставени се во карантин.
Во меѓувреме, на сите граѓани кои се враќаат во Пекинг од празниците им е наложено да бидат во карантин – или во сопствениот дом или да се подложат на 14-дневно колективно набљудување.

– Оние коишто ќе одбијат да останат во своите домови или не сакаат централизирана опсервација и други превентивни мерки и контрола ќе бидат санкционирани, се наведува во соопштението на работната група за превенција од вируси во Пекинг.

Коментирај