Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Кога најпознатата јасновитка во светот, Баба Ванѓа, го напушти овој свет во 1996 година, таа остави низа пророштва до 5079 година.

Меѓу овие пророштва има и такви кои се однесуваат на 2022 година, а едно од нив, верувале или не, дури и се оствари. Баба Ванѓа во минатото веќе знаеше да погодува, односно да предвиди дека одредени настани ќе се остварат. Да речеме, таа ја предвиде смртта на принцезата Дијана, го предвиде 11 септември и терористичкиот напад на кулите близначки, како и тоа што Барак Обама ќе стане претседател на САД.

Ванѓа веќе имаше точни предвидувања за оваа година. Предвиде дека делови од Азија и Австралија ќе бидат погодени од разорни поплави, а тоа на крајот и се случи. Предвиде и дека годинава ќе има невидени суши и дека многу градови ќе останат без вода. Токму тоа и се случи во Обединетото Кралство, кое прогласи суша на 12 август.

Има уште предвидувања

Страшно е и во Португалија и Италија, каде што граѓаните се повикуваат да ја штедат водата и каде е прогласена најтешката суша од 1950 година.

Тоа се веќе две предвидувања кои таа ги погоди за оваа година. А, што е следно? Ванѓа тврдеше дека ќе нѐ погоди наезда од скакулци, како и глад.

Ванѓа предвиде и нова пандемија, но овој пат станува збор за смртоносен вирус кој истражувачите случајно го откриле во Сибир.

Предвидела и глад во Индија, наезда на скакулци, екстремни температури...

Баба Ванѓа, родена како Андромаха Сурчева, потоа со додадено второ име Евангелија, била Македонка од Струмица која останала слепа уште на 12 години откако силен ветер ја однел од место и при пад ја повредила главата, а ја нашле затрупана во песок. Во 1942 година се омажила за бугарскиот војник Димитрија Гуштеров, по што се преселила во Петрич и остатокот од животот го поминала во соседна Бугарија. Тврдела дека е потомок на македонската кралица од династијата Проломеи и последен владетел на Египет, Клеопатра.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Живот

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Read more

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Следните три дена се критични: Како да го преживеете ретрограден Меркур без последици?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе