Се појави нов опасен тренд

Словенечкиот епидемиолог Матеја Логар предупредува дека некои граѓани на таа земја сакаат да се заразат со коронавирус на кој било начин.

Нивниот план е да добијат потврда дека ја прележале болеста за да имаат некаква корист. Таа истакнува дека во Словенија се појави „опасен тренд“.

„Некои граѓани сакаат намерно да се заразат со коронавирус на кој било начин за да можат да патуваат бидејќи се смета дека оние коишто прележале COVID-19 имаат имунитет еднаков на оној кој се стекнува со вакцинација“, порача Логар.

Таа најави дека не им препорачува да си играат со здравјето и изјави дека се размислува за воведување на нови рестриктивни мерки за патување надвор од земјата.

Тагови
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Регион

Бугарија: Отворени сме за дијалог со С. Македонија, состанок кога ќе се исполнат потребните услови

Read more

Во Службен весник на Грција објавена одлука за граничните премини, за државјаните на С. Македонија дозволен влез

Read more

Ципрас: Без Договорот од Преспа ќе имавме нестабилни соседи

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more
 

Вести

КОВИД биланс: 112 нови случаи од 4.196 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Читај повеќе

Почнува вакцинацијата на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Читај повеќе

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Читај повеќе

Претрес во Гази Баба, приведен дилер на дрога

Читај повеќе

Има повеќе слободни кревети од КОВИД пациенти на инфективните одделенија

Читај повеќе

Филипче: Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим

Читај повеќе
  • play_arrow

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Читај повеќе
  • play_arrow

Напад врз медиумски работник да се третира како напад врз службено лице

Читај повеќе