Се појави нов сој на коронавирусот

Се појави нов сој на коронавирусот наречен KP.3.

KP.3 е дел од триото познато како варијанти на FLiRT и штотуку ја надмина другата варијанта на FLiRT KP.2 како најчест сој на коронавирус во Америка, според Центрите за контрола и превенција на болести (CDC).

KP.2 стана доминантен во претходните недели, но сега неговиот раст е забавен. И KP.3 и KP.2 се „многу, многу слични“ на варијантата JN.1 која доминираше во бранот на инфекции минатата зима, според cbsnews.

Симптоми

Симптомите на KP.3 се слични на симптомите на коронавирус:

висока температура

кашлица

останување без здив или отежнато дишење

замор

болки во мускулите или телото

главоболка

губење на вкус или мирис

болно грло

затнат нос или течење на носот

гадење или повраќање

дијареа.

Тагови
реклама

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе